Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kopp 6721059



*

nr 672 1059


Kopp

Silver, 1833, förgylld, höjd: 7, 5


Utrop:

1.000 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 december 2010
kl 19:09:58


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/11 20:24:42 1      1.200 kr
6/12 11:24:38 2      Vinnande bud
6/12 16:58:33 3      1.500 kr
6/12 17:12:28 3      1.700 kr
6/12 18:52:40 1      1.900 kr



  • Tema
  • 6 dec

Silver

På Tema silver har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver.



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gyllene kopp silver ädelmetall
  • 7208 Frukostkoppar
    2 st, Spode, "The Spode blue room collection", Ita..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:49
  • 7158 Kaffeservis
    Rosenthal, 27 del
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:48
  • 7143 Karmstol
    Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Genombruten ry..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:54
  • 7142 Stol
    Dr Åkerblom. Genombruten rygg med spjälor, kopplad..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:14
  • 7138 Stolar
    ett par, Lilla Ã…land, Stolab, Carl Malmsten (1888-..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:09




Ladda ner broschyr